Nereye Gidilir

Nereye Gidilir Nerede KalınırEmirgan Korusu

Yazan: admin Tarih: Nis 30th, 2012 | Kategori:: İstanbulda Nereye Gidilir

Bu yazımızda, İstanbulda nereye gidilir sorusunun yanıtları arasında yer alan Emirgan Korusu’ndan bahsetmeye çalışacağız. İstanbulda nereye gidilir diyenler, neden Emirgan Korusu’nu seçmeliler sorusunun yanıtını öğrendikten sonra, Emirgan Korusu nerede, ve Emirgan Korusu nasıl gidilir sorularının yanıtlarına da ulaşabileceksiniz… O halde soralım: neden İstanbulda nereye gidilir sorusunun yanıtı Emirgan Korusu’dur?
İstanbulda nereye gidilir sorusunun yanıtları arasında Emirgan Korusu yer alır, çünkü, Emirgan Korusu, Boğaz’ın antikitesinden kalan günümüze kalan büyük ağaç varlığı mirası niteliğindedir… Emirgan Korusu’nda büyük bir ağaç varlığının bulunduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.


İstanbulda nereye gidilir sorusunun yanıtları arasında yer alan Emirgan Korusu, Dördüncü Murat’ın Roma Seferinden birlikte döndüğü İranlı Prens Emir Güne Han’a, hediye ettiği yeşillik alan olarak tanıtılabilmektedir. Emirgan Korusu’nun tarih sahnelerine çıkışının nedeni bu durum olmakla birlikte, Bir kaç yüz sene boyunca Feridun Bey Bahçeleri olarak isimlendirilmiş, ve bunun da yanında el değişikliklerine uğramıştır. Fakat, 1860’lı yıllar itibari ile, İsmail Paşa’nın eline geçmiştir. Emirgan Korusu, İsmail Paşa tarafından yaptırılan büyük; ancak ahşap bir sarayın arka bahçesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Emirgan Korusu, 1930’lu yıllarda ise Satvet Lütfi Tozan’a satılmıştır. Lütfi Kırdar ise, Emirgan Korusu’nu, Satvet Lütfi Tozan’ın vermiş olduğu bir davet sırasında ilk kez görmüştür. O dönemler Belediye Başkanı, ve Vali olan Lütfi Kırdar, bu kadar büyük bir alanın bir kişi için fazla olduğunu düşünerek, 1940’lı yıllarda kamulaştırıp, İstanbul’un mülkiyetine geçirmiştir.
İstanbulda nereye gidilir diyenler, Emirgan Korusu’na nasıl gidilir sorusunun yanıtını da şu şekilde alabilirler: Emirgan Korusu’na nasıl gidilir sorusunun yanıtını toplu taşıma araçları ile almak istiyorsanız, İ.E.T.T sahil yolundan geçen otobüsleri tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerle Emirgan durağına kadar gitmeniz, ve sonrasında beş dakikalık yürüyüş mesafesindeki Emirgan Korusu’na ulaşmanız gerekiyor.
Emirgan Korusuna nasıl gidilir diyenler, arabaları ile Emirgan Korusu’na gideceklerse, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Avrupa Yakası Küçükarmutlu Sapağı’na giderek sahil yolunu kullanmanız gerekiyor.
Emirgan Korusuna nasıl gidilir diyenler Anadolu Yakası’ndan gideceklerse, vapur kullanarak Kadıköy’den, motor ya da vapur ile Üsküdar’dan Beşiktaş’a ulaşmanız gerekiyor. Beşiktaş – Ortaköy yolundaki herhangi bir otobüse binerseniz Emirgan Korusu’na ulaşabiliyorsunuz.
İstanbulda nereye gidilir diyenler, Emirgan Korusu’nu tercih edeceklerse, Emirgan Korusu içindeki Sarı Köşk, Pembe Köşk, ve Beyaz Köşk’ü de ziyaret etmelidirler.

Incoming search terms:

  • ortaköyde nereye gidilir
  • emirgan korusu nasıl gidilir
  • emirgan korusuna nasıl gidilir
  • emirgan neresi


Yorum Yapin

Gizlilik Politikası