Nereye Gidilir

Nereye Gidilir Nerede KalınırPiyerloti Tepesi

Yazan: admin Tarih: Nis 26th, 2012 | Kategori:: İstanbulda Nereye Gidilir

Bu yazımızda, İstanbulda nereye gidilir diyenler için Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’nden söz edeceğiz. Piyerloti nerede diyenlere, öncelikle Piyerloti nerede sorusunun yanıtını verelim, daha sonra da, İstanbulda nereye gidilir sorusunun yanıtının neden Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi olarak verildiğine bakmak için Piyerloti hakkında bilgi edinelim:
Piyerloti nerede? Piyerloti Eyüp’te bulunmaktadır. Piyerloti nasıl gidilir derseniz, Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’ne teleferik ile gidebileceğinizi belirtmemiz gerekir; ancak, Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’nin keyifli atmosferinin tadına varabilmek için, yürüyerek ulaşmanızı, mezarlıklar arasındaki dar sokaklardan geçmenizi öneriyoruz. Piyerloti hakkında bilgi vermeye devam ederken, Piyerloti nerede; ve Piyerloti nasıl gidilir sorularının ardından şunu sormamız gerekmektedir: Piyerloti kimdir? O halde vakit kaybetmeden soralım, ve Piyerloti kimdir sorusunun yanıtını da hemen ardından verelim:


Piyerloti kimdir? Piyerloti, Türk dostu Fransız bir yazar olup, Fransız yazarın gerçek adının Julien Viaud olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir… Dilerseniz Piyerloti hikayesini de birlikte paylaşalım:
Piyerloti hikayesi: Piyerloti 1876 – 1877 senelerinde İstanbul’a gelmiş, ve bir Osmanlı hatunu olan Aziyade’ye gönlünü kaptırmıştır. Pierre Loti’nin Eyüp’te bir evi bulunmaktadır. Bu evde Aziyade ile sık sık buluşurlar. Ve buluştukları anları, Fransız yazar olan Perre Loti bir günlükte biriktirir. Sonrasında İstanbul’dan ayrılan Pierre Loti, yazdığı günlüğü, Aziyade isimli bir kitapta toplar. Aradan on sene geçtikten sonra ise, Pierre Loti yeniden İstanbul’a gelir, ve Aziyade’nin ölüm haberini aldığında yıkılır.
Piyerloti hikayesine devam ederken şunu da belirtmeliyiz ki: Pierre Loti, İstanbul’a her geldiğinde, Türk kılığına girerek, elinde tesbih, başında fes ile Türkler’in arasında dolaşmayı çok sevmektedir. Pierre Loti, Haliç sırtlarında bulunan Piyerloti Kahvesi; ve Piyerloti Tepesi’ne de sık sık gitmektedir. Buradan İstanbul’un manzarasını izleyen Pierre Loti, Aziyade ile yaşadıkları günleri de Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’nde yadetmektedir… Nasıl olduğu bilinmese de Piyerloti hikayesi sonrasında, Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti kahvesi bu dönemlerde almıştır…
İstanbulda nereye gidilir diyenler, tarihi yarımadayı gezerken yorulduklarında, mutlaka Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’ni ziyaret etmeli, ve burada dinlenmelidirler. İstanbulda nereye gidilir diyen pek çok yerli ve yabancı turistin konuk olduğu Piyerloti Kahvesi’nde, Haliç’in muhteşem manzarasını Pierre Loti gibi sizler de doyasıya seyredebilirsiniz. Piyerloti Kahvesi’nde yapacağınız sabah kahvaltısında çıtır simitler; sonrasında ise keyif çaylarını yudumlamanın tadı bir başka olacaktır.
İstanbulda nereye gidilir diyenler, Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’ni seçerek, Haliç, ve çevresini kuşbakışı izleyebilirler. Piyerloti hakkında bilgi verirken şunu da belirtmeliyiz ki, Piyerloti Kahvesi bundan bir kaç yıl önce restore edilmiştir. Piyerloti Tepesi, ve Piyerloti Kahvesi’nde kapalı küçük bir yer de bulunmaktadır. Piyerloti Tepesi’nde, başta çini süslemeli eserler olmak üzere, pek çok hediyelik, ve turistik eşya bulabilmeniz mümkündür…
İstanbulda nereye gidilir diyenler, Piyerloti hikayesini öğrenerek Piyerloti hakkında bilgi edindiler, Piyerloti kimdir sorusunun yanıtını bulup, Piyerloti nasıl gidilir sorusuna da bir yanıt aldılar. Bununla birlikte Piyerloti nerede sorusuna tam olarak bir de adres ile yanıt vermek isteriz: Gümüşsuyu Cad. Balmumcu Sok. No: 5 Eyüp İstanbul
Piyerloti Kahvesi Telefon: 0 212 581 26 96

Incoming search terms:

  • piyerloti
  • piyerloti tepesi
  • piyerloti kahvalt
  • piyerloti nedir
  • piyer loti nerede
  • piyarluti
  • piyerloti tepesi nasıl gidilir
  • piyerloti tepesi hakkında kısa bilgi
  • piyerloti tepesi hakkında bilgi
  • piyerloti nerde


Yorum Yapin

Gizlilik Politikası